<-
Apache > HTTP Sunucusu > Belgeleme > Sürüm 2.4 > Modüller

Apache Modülü mod_status

Mevcut Diller:  en  |  fr  |  ja  |  ko  |  tr 

Açıklama:Sunucu etkinliği ve başarımı hakkında bilgi sağlar.
Durum:Temel
Modül Betimleyici:status_module
Kaynak Dosyası:mod_status.c

Özet

mod_status modülü, sunucu yöneticisinin, HTTP sunucusunun ne kadar başarılı olduğu hakkında bilgi edinmesini sağlar. Bilgiler, kolayca okunabilen bir HTML sayfası olarak sunulur ve o anki sunucu istatistiklerinden oluşur. Gerekirse sayfa kendiliğinden tazelenebilir (uyumlu bir tarayıcı gerekir). Diğer sayfa o anki sunucu durumunu makine tarafından okunabilen biçimde listeler.

Sunulan bilgiler şunlardır:

"(*)" imli bilgiler sadece ExtendedStatus yönergesinin değeri On olduğu takdirde mevcuttur. 2.3.6 sürümünde, bu modulün yüklenmesi öntanımlı olarak ExtendedStatus yönergesinin değerini On yapacaktır.

Support Apache!

Konular

Yönergeler

Bu modül yönerge içermez.

Bugfix checklist

Ayrıca bakınız:

top

Durum Bilgisi Desteğinin Etkinleştirilmesi

Durum raporları, sadece example.com alanından ve sadece tarayıcılar için etkin kılınmak istenirse apache2.conf dosyasına şu satırlar eklenebilir:

<Location "/server-status">
    SetHandler server-status
    Require host example.com
</Location>

Sunucu istatistiklerine tarayıcınızla erişmek isterseniz, http://sunucunuzun.ismi.buraya/server-status şeklinde bir istek yapabilirsiniz.

top

Sayfanın Tazelenmesi

Tarayıcınız “tazeleme” yeteneğine sahipse durum sayfası düzenli aralıklarla güncellenecektir. Sayfanın N saniyede bir güncellenmesini isterseniz isteği şöyle yapabilirsiniz:
http://sunucunuzun.ismi.buraya/server-status?refresh=N

top

Makine Tarafından Okunabilen Durum Dosyası

Durum dosyasının makine tarafından okunabilen sürümüne http://sunucunuzun.ismi.buraya/server-status?auto şeklinde bir istek yaparak erişebilirsiniz. Bu, kendiliğinden çalıştığı takdirde yararlıdır; Apache HTTP Sunucusu kurulumunuzun /support dizininde bulunan log_server_status isimli Perl betiğine bakınız.

Güvenlik

mod_status sunucuya yüklendiği takdirde istatistikleri raporlama yeteneği dizin içi yapılandırma dosyaları (.htaccess gibi) dahil tüm yapılandırma dosyaları için kullanılabilir olacaktır. Bu durum güvenlik ile ilgili olarak siteniz için içinden çıkılması güç durumlara yol açabilir (çapanoğlu durumu).
top

Sorun gidermek için server-status kullanımı

Sunucunuzun kullanılabilir tüm özkaynakları (işlemci veya bellek) sömürdüğü ve sizin de bu soruna hangi istemcilerin veya isteklerin yol açtığını saptamak istediğiniz durumda sorunu gidermek için başlangıç yeri olarak server-status sayfası kullanılabilir.

Önce ExtendedStatus yönergesine On atadığınızsan emin olun. Böylece her çocuk süreç veya evre için tüm istek ve istemci bilgilerini görebilirsiniz.

(top veya benzeri bir süreç izleme aracı kullanarak) Artık kendi süreç listenize ana zanlılar olan süreçleri bulmak için bakabilirsiniz. Sorunun çeşidine bağlı olarak top çıktısını işlemci kullanımına veya bellek kullanımına göre sıralatabilirsiniz.

server-status sayfasını yeniden yükleyip bu süreç kimliklerine bakın. Böylece, bu süreçler tarafından hangi isteklerin hangi istemcilere sunulduğunu görebilirsiniz. İstekler kısa sürelerle görünürler, bu bakımdan iş üstünde yakalamak için çeşitli denemeler yapmanız gerekebilir.

Bu işlem, yük sorununuzdan birinci derecede sorumlu istek türleri veya istemciler hakkında bir fikir verecektir. Çoğu durumda belli bir HTTP uygulamasının yanlış davrandığını veya belli bir istemcinin sitenize saldırmakta olduğunu farkedersiniz.

Mevcut Diller:  en  |  fr  |  ja  |  ko  |  tr 

top

Yorum

Notice:
This is not a Q&A section. Comments placed here should be pointed towards suggestions on improving the documentation or server, and may be removed again by our moderators if they are either implemented or considered invalid/off-topic. Questions on how to manage the Apache HTTP Server should be directed at either our IRC channel, #httpd, on Freenode, or sent to our mailing lists.